Kerttervezés, kertépítés házilag -Kertelés nélkül a Kertekről

2024.09.01

Napjainkban egyre több nagyon szépen kivitelezett, ötletekkel teli kertet látunk, ha az utcán sétálva bekukkantunk a házak kerítésein. Talán sokunkban felmerült a kérdés, hogy kerttervezés, kivitelezés céljából érdemes-e szakembert keresnünk, vagy mi magunk is meg tudjuk csinálni. Ebben szeretnénk egy kis segítséget nyújtani, hogy mi mindent érdemes átgondolni mielőtt belevágnánk kertünk saját kivitelezésébe. Cikkemben végigkísérem önt egy kert építésének első néhány lépésén.


Mikor kezdjük el a tervezést?

Erre az a válaszunk, nem lehet elég korán. Új ház építésekor az emberek általában beköltözéskor, vagy az építkezés nehézségeinek kipihenése után kezdenek el kertet tervezgetni. Ritka az, ha az építkezés vége felé, de még ritkább, ha az építésztervekkel egyidejűleg kezdik a kerttervezést. A legideálisabb az lenne, ha az építésszel való együttműködés közben alapozná meg a kert kialakítását is. Ilyenkor ugyanis még van lehetőség arra, hogy a telek és környezete adottságait maximálisan kihasználva, a lehető legkevesebb kompromisszummal készüljön el leendő otthonunk és kertünk.

A kert stílusát a ház stílusához érdemes igazítani, akkor lesz harmonikus és kerek egész a végeredmény. Ha új építésű, de már elkészült házat vásároltunk, és nem vagyunk valami okból kifolyólag tökéletesen elégedettek, ne csüggedjünk, mert a kerttel még lehet változtatni valamennyit a ház hangulatán. Lehet lágyítani vagy akár erősíteni a ház formáját a kert vonalvezetésével és a bekerülő növényekkel. Arra azonban figyelni kell, hogy ne legyen stílusidegen a vonalvezetés és a beültetésre kerülő növény. Meglévő kert átalakításánál érdemes arra törekedni, hogy az ott lévő szép fákat, nagyobb növényeket - amik nem élnének túl egy átültetést - lehetőség szerint megőrizzük, és a helyükön tartsuk, miközben új hangulatot adunk a ház körüli térnek.

Minimum 10 évre előre kell terveznünk. Nem baj, ha az elképzelések mindegyike nem válik azonnal valóra, de jó, ha tudjuk, minek hol lesz a helye, és eszerint kezdünk neki a munkáknak. Így ennek megfelelően készíthetjük elő a területet, és később könnyebben, kevesebb költség- és energia-ráfordítással, kisebb felfordulást okozva valósíthajuk meg terveinket.

A kerttervezés legfontosabb 5 kérdésköre

  1. Milyen célra szeretnénk használni a kertet? Funkcionális vagy funkciók nélküli, pusztán csak dekoratív kertet szeretnénk? Milyen szerepet kapnak a kert egyes részei? Ezek lehetnek például étkezés, ételkészítés, sport, játék, pihenés, wellness, tárolás, zöldség, gyümölcs termesztése, állattartás, stb. Ezen részek területen belüli elhelyezésére, egymástól való elválasztására is figyelni kell.
  2. Szeretnénk-e kerti utakon eljutni a különböző funkciókhoz, ha igen, milyen burkolaton? Milyen dekorációkat alkalmazzunk (pl. burkolatváltás, domborzat, tereptárgy, vizes elem, stb.)?
  3. Hol legyenek a kertben fókuszpontok? Van-e olyan dolog a környezetünkben, amit szükséges eltakarni, és ezt mivel tesszük? A belátásgátlást, a kert intimitását hogyan és mivel oldjuk meg?
  4. A vízszükséglet biztosítása milyen módon történjen: kút, ciszterna, hálózati víz (almérő)? Hová kell a kertben vízkiállás? Öntözőrendszer tervezése során számolni kell a rendelkezésre álló vízmennyiséggel, a szórófejek teljesítményének, szórásképének figyelembevételével lehet az öntözőfejeket optimálisan kiosztani. Szeretnénk-e valamilyen vizes elemet a kertünkbe (pl. madáritató, csobogó, fürdőtó, medence)? A működtetés, karbantartás mivel jár?
  5. Milyen minőségű a talaj a kertben? Milyen növényeket ültessünk?

Rengeteg a megválaszolandó kérdés, ami egy kert kivitelezése előtt felmerül. Nem lenne jó ebben egy kis segítség?

Miért érdemes kertépítő szakembert fogadni?

Sok éves tapasztalatunk az, hogy ha valaki saját kivitelezésbe kezd, akkor legalább egy éven át minden szabadidejét erre kell áldoznia. A végén már gondnak, fáradságnak érzi az egészet. Látja a hibákat, amiket a tapasztalatlansága miatt elkövetett, és bosszankodik rajta. A munka végeztével pedig, ha kiül az elkészült kertbe, pihenés és kikapcsolódás helyett azon gondolkodik, hogy mit kellett volna másként csinálni, mire nem gondolt, pedig kellett volna, és mik azok a pontok, amiknek a kivitelezése szebb is lehetne. Talán az is felmerül benne, hogy jobb lett volna mégis szakembert fogadnia.

Ha mindezt szeretné elkerülni, és kertjét az első pillanattól kezdve élvezni szeretné, már csak arra kell figyelnie, hogy időben keresse fel a kiválasztott szakembert. A téli időszak (november-március) tökéletes arra, hogy nyugodtan átgondolva készüljön el a terv, ami után jó eséllyel még az aktuális évben a kertépítés is elkezdődhet. A munkálatokhoz csak néhány hétre van szükség. Megspórolva a sok fáradtságot, idegeskedést, szabadidőt, a megvalósítás végén a kertbe kiülve boldogan élvezheti álmai kertjét.

Ha az előbb leírtak alapján úgy dönt, szakemberre bízza kertjének tervezését és kivitelezését, a következő szempontokat érdemes mérlegelni.

Mi alapján válasszunk kertépítőt?

A kertépítőknek általában már fél- egy évre előre le vannak kötve a munkák. Vagyis február eleji megkeresésből – tervezési idővel is számolva – nagyjából szeptemberi kivitelezésre lehet számítani.

Sok probléma kerülhető el, ha olyan céget választ, akinek van tervezője is. Főleg abban az esetben, ha szeretné, hogy a tervek szerint készüljön el a kert. Egyrészt a tervezés folyamán a tervező tud egyeztetni a kivitelezővel, ha a kivitelezéssel kapcsolatban kérdés merülne fel. Másrészt a tervező a kivitelezéskor nyomon tudja követni a folyamatot, és valószínűleg könnyebben szót ért a kollégáival. Harmadrészt jó, ha a tervezőnek van tapasztalata a kivitelezésben is, mert így pédául amennyiben szükséges, költséghatékonyabb tervet tud készíteni, hisz tisztában van a lehetőségekkel.

Árajánlatot terv alapján lehet készíteni. Nagyjából 90%-os készültségű terv szükséges ahhoz, hogy reális anyagkiírást tudjon csinálni a tervező, amit a kivitelező beáraz.

Tételes anyagkiírást lehet csak beáraztatni egy másik céggel, ha valami okból ez szükséges. Vagyis az almát csak almával lehet összehasonlítani. Ez a kertépítésre különösen igaz. Ezen kívül a tételes árajánlat alapján a munka végeztével az elszámolás is átlátható, és nem ad vitára okot.

Olyan céget válasszon, akivel úgy érzi, megvan az összhang, mert ez fontos mindkét munkafolyamat (tervezés, kivitelezés) során. Egy kert építése körülbelül 2-4 hét a terület nagyságától, domborzati viszonyaitól, a kivitelezés összetettségétől függően, amit az időjárás befolyásolhat. Ez idő alatt szükség van az ön együttműködésére, ugyanis akadhatnak előre nem látható dolgok, amiben döntést kell hozni.

Bízom benne, hogy hasznos tanácsokat tudtam adni a cikkben, hiszen egy jól kialakított kert igazi örömforrás az életünkben.


Kertelés nélkül a Kertekről című cikkem a Kendel Közösség Magazin 2024 szeptemberi számában jelent meg, melyet a linkre kattintva eredeti formájában is megtekinthetsz.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el